1099 din za jednodnevni izlet KRUPANJ-MAČKOV KAMEN-TEKERIŠ-DOBRI POTOK!

2200 DIN
Ponuda je istekla
Odlična organizacija
Ljubazni vodiči
Višegodišnje iskustvo

Rađevina i njeno gradsko središte Krupanj nalaze se u zapadnom delu Srbije, na desnoj obali reke Drine. Grad je dolinsko neselje i leži smešten u kotlini okružen ograncima Boranje, Jagodnje i Sokolske planine; kao podplaninsko mesto leži južno od 45. paralele na 289 m nadmorske visine, a najviši vrh Rađevine je Rožanj(973m) koji se nalazi na Sokolskoj planini.. Udaljen je od Loznice 28 km, od Šapca i Valjeva 64 km, od Novog Sada 135 km i od Beograda 160 km.

Prvi arheološki nalazi u Krupnju datiraju još iz perioda neolita i to u vidu ostataka keramike, oruđa i oružja karakterističnih za taj period. Na ulazu u grad postoje ostaci rimskog naselja sa fragmentima rimske keramike, a u pitanju je ostatak objekta poznatiji kao Vila Rustika. Prvi put se naziv Krupanj pojavljuje u dubrovačkim spisima 1417. godine, a dubrovački pisari, koji su bili Italijani, najčešće su ga zapisivali kao „Crupagn”. Rađevina je dobila ime po čuvenom srednjevekovnom vitezu – vojvodi Rađu.

Savremeni Krupanj karakteriše ekološki nezagađena i atraktivna priroda upotpunjena kulturno-istorijskim znamenitostima. Naselje je smešteno u dolinsko proširenje kroz koga protiču 4 brze rečice na kojima je podignuto 15 mostova, sa planinskim zaleđem Jagodnje, Boranje i Sokolskih planina, sa mnoštvom parkovskog zelenila, savremenim zdanjem Doma kulture (delo arhitekte Ivana Antića),sportskim terenima, bazenom, ugostiteljskim objektima - Krupanj predstavlja svojevrsnu ambijentalnu celinu vrednu viđenja.

PROGRAM PUTOVANJA:

Polazak sa parkinga oko 07.30 časova u blizini Starog Sajmišta ( parking kod Sava Centra, Hayata). 

Vožnja preko Šapca do Tekeriša. Oblizak Spomen-kosturnice, otkrivena 28. juna 1928. godine, a nalazi se u centru sela. U njoj je sahranjeno oko 3.500 srpskih vojnika kao i izginuli Česi, pripadnici 28. praškog puka, koji su sa pesmom “Hej Sloveni” krenuli prema srpskim položajima da se predaju. Austrijanci, u čijem sastavu su bili češki vojnici, desetkovali su ih. Spomen-kosturnica je u formi prirodne stene visine 10 metara. U njenim temeljima su sahranjeni posmrtni ostaci palih ratnika. Na vrhu spomenika je orao raširenih krila, koji u kljunu drži lovorov venac. Sa prednje, zapadne strane piramide nalazi se štit sa krstom, četiri ocila, krunom, datumom „18. avgust 1914 .“ i tekstom „Vaša dela su besmrtna“. Na postamentu je postavljeno sedam spomen ploča sa posvetama i likovima vojvode Radomira Putnika i vojvode Stepe Stepanovića. Spomenik je projektovao arhitekta Bojić. Severno od kosturnice nalazi se nekadašnja kapela, u koju je posle drugog svetskog rata Narodni muzej iz Šapca postavio izložbu o Cerskoj bici. Ispred ulaza u Muzej postavljene su, 1989. godine biste vojvoda Radomira Putnika, Stepe Stepanovića, Živojina Mišića i Petra Bojovića. Na ulazu u kompleks je podignuta i spomen-česma od kamena sa klupama i porcelanskom slikom vojvode Stepe Stepanovića. Konzervatorski radovi su obavljeni 1964, 1989 i 2004–2005. godine.Ceo kompleks je zaštićen kao spomenik kulture od posebnog značaja za Srbiju. Nastavak putovanja do Krupnja. Obilazak grada.

Krupanj se nalazi u zapadnom delu Srbije, na desnoj obali reke DrinePrvi arheološki nalazi u Krupnju datiraju još iz perioda neolita i to u vidu ostataka keramike, oruđa i oružja karakterističnih za taj period. Na ulazu u grad postoje ostaci rimskog naselja sa fragmentima rimske keramike, a u pitanju je ostatak objekta poznatiji kao Vila Rustika. Savremeni Krupanj karakteriše ekološki nezagađena i atraktivna priroda upotpunjena kulturno-istorijskim znamenitostima. Naselje je smešteno u dolinsko proširenje kroz koga protiču 4 brze rečice na kojima je podignuto 15 mostova, sa planinskim zaleđem Jagodnje, Boranje i Sokolskih planina, sa mnoštvom parkovskog zelenila, savremenim zdanjem Doma kulture (delo arhitekte Ivana Antića),sportskim terenima, bazenom, ugostiteljskim objektima - Krupanj predstavlja svojevrsnu ambijentalnu celinu vrednu viđenja.

Slobodno vreme. Fakultativno odlazak na ručak. Nakon toga odlazak do MAČKOVOG KAMENA. Mačkovo kamen na planini Jagodnji poprište je najkrvavije i najtragičnije bitke Velikog rata. Spomen-kosturnica na Mačkovom kamenu završena je 1931. godine, a Spomen-crkva Vaznesenja Gospodnjeg u Krupnju podignuta 1932g. Na oba lokaliteta nalaze se mošti boraca, a u kripti crkve izložene su fotografije sa bojnog polja i venci. U kripti je i spomenik majoru Svetislavu Markoviću koji je poveo vojnike u samoubilački juriš na austrijsku vojsku.

Mačkov kamen danas je skoro u poptunosti prekriven četinarskom šumom. Jedini delovi koji nisu prekirveni šumom su prilaz vrhu i sam vrh, na kom se nalazi kapela i prostor oko kapele sa metalnom ogradom. Rovovi iz bitke su i danas očuvali svoj oblik iako su zarasli u travu, nalaze se ti uz patine platoa vrha između ograda od kapele i šume koja se nalazi na padini, koja oivičava plato na kom je vođena bitka i pokriva ceo vis. Nakon obilaska Mačkovog kamena odlazak do DOBROG POTOKA. 

Dobri Potok nalazi se svega jedan kilometar severno od Krupnja, u podnožju Jagodnje, Boranje i Sokolske Planine, na nekih 280 metara nadmorske visine. Dobri Potok je dolina u Rađevini, interesantna zbog svoje stare drvene crkve, posvećene uspenju presvete Bogorodice, kraj koje se nalazi prastaro groblje sa neobičnim kamenim nadgrobnim spomenicima, i mali etno - muzejski kompleks, u vidu nekoliko drvenih kucica podignutih u tradicionalnom stilu. U njima su smešteni muzej enterijera, etnografski i prirodnjački muzej, koji svi sadrže bogate kolekcije vezane za prošlost ovog kraja. Dobropotočka crkva Sv. Uspenja Presvete Bogorodice u Krupnju prvi put se pominje u pisanim izvorima 1528. godine. To je prva i najstarija krupanjska crkva koja je uređena sa nekoliko muzeja i dve podzemne kapele Sv. Prokopija i Sv. Petke.

Danas se crkva i muzejski kompleks nalaze na granici sela Lipenovići i grada Krupnja, u mestu koje nosi ime Dobri Potok, još iz starih vremena kada je tu postojalo selo sa tim imenom. Legenda kaže da je crkva u Dobrom Potoku počela da se gradi u Lazarici, ali šta god majstori za dan nazidaju, noću nestane. Onda su tražili temelje, i uspeli da ih pronađu tek predveče, pored jednog potoka. Tako su prestali da grade crkvu u Lazarici i podigli je na dobrom mestu - tamo gde je Bog želeo da bude crkva. Na zapadnoj strani, do crkvene porte nalazi se hektar starog krupanjskog groblja. Ovo groblje, staro koliko i crkva, tokom vremena u potpunosti je zaraslo i većim delom nepristupačno. Spomenici su vremenom oboreni, jedan broj je zemlja pokrila, a drugi ljudska nemarnost skrnavila.

Nakon obilaska, nastavak putovanja ka Beogradu. Dolazak na mesto polaska u večernjim časovima.

ARANŽMAN OBUHVATA:

  • prevoz turističkim autobusom 16 do 90 sedišta na datoj relaciji (AC, CD-DVD oprema)
  • turistički pratilac tokom putovanja
  • troškove organizacije

ARANŽMAN NE OBUHVATA:

  • indvidualni troškovi
  • ulaznice za muzej u Tekerišu 150,00 dinara
  • fakultativni ručak

Ocena ponude

4,7/5 (ocene: 528)
Andrea S obzirom da prvi put putujem preko agencije Lavli travel, veoma sam zadovoljna. Organizacija i vodič (Ljilja) su ispunili moja očekivanja. Svaki dogovor između putnika, vodiča i vozača je ispoštovan. Sve pohvale
Zarko Sve. Bus, vozači, vodič Maja, hotel, doručak

Pitanja

Trenutno nema pitanja, možete da ostavite komentar.

Gde iskoristiti vaučer?

Lavli travel

Budimska 7, Beograd
011/32-90-988

Napomene

  • Vaučer obuhvata: Jednodnevni izlet KRUPANJ-MAČKOV KAMEN-TEKERIŠ!!
  • Podaci su informativnog karaktera, sve informacije preuzeti sa sajta agencije!
  • Pre uplate proveriti broj slobodnih mesta!
  • Odmah po dobijanju vaučera izvrsite rezervaciju mesta slanjem vaucera i podataka putnika (ime i prezime, godina rodjenja, mobilni kontakt telefon) na mail agencije info@lavli.rs. U roku od 24h agencija ce vam poslati odgovor na rezervaciju
  • Radno vreme agencije: od ponedeljka do petka od 09:00 do 19:00h i subotom od 10:00 do 14:00h.
  • Kontakt telefon agencije: 011/3290-988
  • VAŽNA INFORMACIJA -  Agencija dva dana pred putovanje šalje putnicima SMS obaveštenje, sa informacijom o mestu i vremenu polaska. U koliko ne dobijete SMS jedan dan pre putovanja, molimo Vas da kontakirate agenciju. SMS se šalje nosiocu ugovora ili rezervacije i istu je dužan da prosledi saputnicima.

ARANŽMAN OBUHVATA:

  • prevoz turističkim autobusom 16 do 90 sedišta na datoj relaciji (AC, CD-DVD oprema)
  • turistički pratilac tokom putovanja
  • troškove organizacije

ARANŽMAN NE OBUHVATA:

  • indvidualni troškovi
  • ulaznice za muzej u Tekerišu 150,00 dinara
  • fakultativni ručak

Slične ponude